Nechce, aby synagoga dál chátrala. Nechá ji opravit

ŽATEC Ponurou historii má za sebou v posledních desítkách let žatecká synagoga. V roce 1938, během protižidovského pogromu zvaného Křišťálová noc, byla vypálena. Za války fungovala jako vojenská nemocnice, po roce 1949 jako sklad a později jako tržnice. Svému původnímu, tedy náboženskému účelu neslouží ani dnes, může se ovšem těšit na to, že už nebude dále chátrat, jako tomu bylo doposud. Čeká ji totiž nákladná rekonstrukce za několik desítek milionů korun. Po opravě by v synagoze postavené koncem 19. století mohlo být židovské muzeum a kulturní centrum.

„Oprava se týká jak samotné synagogy, tak sousedního rabinátu. Projekt zahrnuje rekonstrukci střech, fasády a obnovu vnitřních prostor. Vybudovat zde chci kulturní centrum a muzeum, které se bude z půlky věnovat modernímu umění a z půlky tématu Židé na Žatecku a pomoci tehdejšího Československa vznikajícímu státu Izrael – leteckému mostu Žatec–Ekron. Expozice bude multimediální s promítáním a videomappingem. V rabinátu bude navíc ukázka, jak vypadal byt rabína, a v synagoze sál pro pořádání různých kulturních akcí,“ uvedl vlastník synagogy Daniel Černý, který pochází z Chomutova.

S opravou za více než 67 milionů pomohou evropské peníze. Projekt uspěl v dotačním programu IROP pro revitalizaci vybraných památek. Do konce roku proběhne soutěž na stavební firmu a samotné práce by měly začít v příštím roce. „Nejdříve nás čekají měsíce náročné práce, příprava prováděcí a zadávací dokumentace a vysoutěžení stavební

firmy. Samotná rekonstrukce by měla začít nejpozději příští rok a i s vybudováním expozice potrvá několik let. Zvenčí chci budově vrátit původní historický ráz podle dochovaných dobových záznamů včetně vitrážových oken. Interiér se do původního stavu vrátí částečně, aby využití synagogy bylo univerzálnější,“ doplnil Černý s tím, že veškeré stavební kroky konzultuje s památkáři.

Dotace bude majiteli proplacena až po dokončení oprav, stavbu proto bude financovat částečně z vlastních zdrojů a s dalšími partnery. „Mělo by se povést projekt rozdělit do etap, které budou průběžně propláceny.

Přidělením dotace jsme na počátku. Doteď to vlastně byla zábava, nyní začíná mnohaletá tvrdá práce. Věřím, že se podaří získat jak velké partnery projektu, tak drobné přispěvatele, kteří budou hrdí na to, že mohli pomoci při záchraně synagogy, která je významnou kulturní památkou,“ poznamenal Černý. Žatecká synagoga je po plzeňské synagoze druhou největší u nás. Černý památku koupil v dražbě v roce 2012 za 3,6 milionu korun. „Bral jsem to jako obrovskou výzvu zachránit unikátní památku. Po otevření dveří jsem vstoupil do velkého prostoru, kde byla dvaceticentimetrová vrstva holubího trusu. I interiéry rabínského domu byly značně zdevastované, nic původního tu nezůstalo. Sklepení bylo zasypáno všelijakých odpadem. S přáteli jsme se pustili do vyklízení a základních oprav, abychom zastavili další chátrání. Šlo především o opravu krovů a střechy,“ vzpomenul podnikatel a chomutovský zastupitel. Od té doby se tam uskutečnilo několik koncertů a výstav. „Akce, které zde pořádáme, navštěvují i místní a během turistické sezony je synagoga otevřena 6 dní v týdnu. Mimo sezonu je možné se domluvit na prohlídce v žateckém infocentru, kde mají k dispozici klíče. Využívá ji i řada místních spolků,“ přiblížil Černý. *** Fakta Synagoga v Žatci * Postavená byla v letech 1871 až 1872. Interiér je tvořen prostorným zaklenutým sálem s vysokou východní apsidou, ze tří stran obklopený galerií na sloupech. * Památku zničili nacisté v roce 1938 při takzvané Křišťálové noci, kdy ji vypálili. * V 90. letech se stalo vlastníkem město Žatec, které investovalo do částečné opravy – především statického zajištění, opravy krovů a fasády. * V roce 2005 synagogu i sousední rabinát prodalo soukromé firmě, od roku 2012 je vlastníkem Daniel Černý.

 

12.02.2018 , Zdroj: Mladá fronta DNES , Strana: 13 , Autor: Miroslava Strnadová