Nejznámější popírač holocaustu Ernst Zündel je po smrti

Nejznámější německý popírač holocaustu Ernst Zündel je po smrti. Zemřel ve věku osmasedmdesáti let. Kvůli popírání masového vyvražďování Židů během druhé světové války si v minulosti odpykal několikaletý trest vězení.

V Německu narozený Zündel žil v minulosti v USA i v Kanadě, odkud byl v roce 2005 vydán do spolkové republiky. V listopadu téhož roku s ním byl zahájen v Mannheimu proces, na jehož konci byl tehdy sedmašedesátiletý muž odsouzen k pětiletému trestu vězení.

Soud přijal argumentaci obžaloby, podle níž Zündel dlouhodobě a soustavně ve svých spisech i na webové stránce popíral nezvratně prokázanou skutečnost, že němečtí nacisté zahubili miliony Židů. Verdikt zdůraznil, že společnost musí být před takovými osobami, jako je Zündel, chráněna.

Zündel, který byl z vězení propuštěn po odpykání trestu v březnu 2010 a v posledních letech žil v Německu, měl v minulosti řadu stoupenců mezi krajně pravicovými kruhy ve světě. Rovněž v Česku byl za podporu Zündela a šíření jeho názorů v roce 2006 odsouzen ke dvěma letům vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky dvaadvacetiletý Antonín Čermák, který pořádal před německým velvyslanectvím v Praze demonstraci za Zündelovo propuštění.

Popírání holocaustu i používání nacistických symbolů jsou v Německu trestnými činy.

7.8.2017 tyden.cz str. 0 Evropa

ČTK , AP

URL| http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/...tu-ernst-zundel-je-po-smrti_441180.htm