Prof. Zuzana Růžičková

Profesorka Zuzana Růžičková-Kalabisová, česká cembalistka a hudební pedagožka, manželka hudebního skladatele Viktora Kalabise, zemřela náhle po krátké těžké nemoci ve středu dne 27. září 2017 ve věku 90 let.

Zuzana Růžičková se narodila 14. ledna 1927 v Plzni; za druhé světové války byla pro svůj židovský původ vězněna v koncentračních táborech. V terezínském ghettu, kam byla spolu s rodiči deportovaná už v lednu roku 1942, se seznámila se zde vězněnými hudebníky, mimo jiné s operním pěvcem Karlem Bermanem. Byla to právě hudba, jež jí v podmínkách ghetta a koncentračních lágrů dávala víru ve smysl života. Z Terezína byla odeslána transportem do Osvětimi a po půlročním pobytu následovaly další na otrockou práci do Hamburku. Osvobozena byla až v Bergen-Belsenu.

V letech 1945 až 1947 studovala v Plzni hru na klavír v místní hudební škole, poté pokračovala ve studiu hry na klavír na pražské AMU a nedlouho poté přibylo i cembalo. V roce 1956 zvítězila v Mnichově na mezinárodní cembalové soutěži, následně studovala hru na cembalo v Paříži. Tehdy započala její úspěšná hudební kariéra.

Zuzana Růžičková se stala především tlumočnicí rozsáhlého Bachova díla, jehož kompletní cembalovou tvorbu natočila i na gramofonové desky. Její repertoár zahrnoval skladby od 16. století, ale stala se též významnou interpretkou hudby 20. století, zvláště Bartóka, Martinů, Poulenca a z českých skladatelů svého manžela Kalabise a Rychlíka.

Kromě svého pedagogického působení na pražské AMU vedla též mistrovské kurzy v Praze, Zürichu, Stuttgartu a v Rize. V letech 1979 - 1990 byla Zuzana Růžičková sólistkou České filharmonie. Jako sólistka koncertovala po celé Evropě, USA, Kanadě, Austrálii i Japonsku. Zvláště významné je její pravidelné hostování na předních mezinárodních hudebních festivalech, vydala nahrávky u významných světových společností.

Zuzana Růžičková je držitelkou řady domácích a zahraničních ocenění, byla rytířkou francouzského Řádu umění a literatury, v roce 2003 převzala z rukou prezidenta republiky Vyznamenání Za zásluhy o stát v oblasti umění, v letošním roce byla jmenována ministrem kultury Dámou české kultury. V roce 2016 vyšel její komplet remasterovaných historických nahrávek Bachových skladeb pro klávesové nástroje, který znovu oživil zájem světových médií i milovníků Bachovy hudby po celém světě.

Zuzana Růžičková byla aktivní členkou Terezínské iniciativy, B´nai B´rith, přednášela žákům a studentům o holocaustu.

Na slavnostním shromáždění u příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti v roce 2011 Zuzana Růžičková řekla:

My, přeživší, vydáváme svědectví, snažíme se vyslovit nevyslovitelné, popsat nepopsatelné utrpení, tak bezmezně nelidské, tak ďábelsky cynické, že se tomu lidský rozum vzpírá uvěřit. Toto je pak snadné zneužít, a až nebude svědků...

Dokud nebudeme dost silní na to, abychom se podívali realitě do tváře, a dost inteligentní na to, abychom se poučili ze zkušeností, nic se nezmění - a toho se bojím.

/images/170-1939 s rodiči-500x350.jpg

/images/171-ruzickova_young-500x350.jpg