Válka s terorismem

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor

Boje o západní část Mosulu nabývají na intenzitě. Islámský stát je v defenzivě a využívá stále zákeřnější taktiku. Podle hlášení Červeného kříže dokonce při obraně použil chemické zbraně. Odborníci se nicméně shodují s politiky, že konec této teroristické organizace se blíží, a to jak v Iráku, tak v Sýrii. Varují však, že konec Islámského státu neznamená konec terorismu. Ten může být nebo ten může nabýt dokonce ještě nebezpečnějších podob. Propaganda extrémních islamistů totiž stále oslovuje velký počet muslimů, zejména mladých, a to jak na Blízkém výchově, tak i v Evropě. A právě o propagandě islamistů a radikalizaci muslimů budu hovořit s mým dalším hostem a tím je Itamar Marcus, ředitel Palestinian Media Watch. Dobrý večer.

 

Itamar MARCUS, ředitel, Palestinian Media Watch

Dobrý večer.

 

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor

Já bych možná, jestli dovolíte, úplně na začátek začal v Izraeli a rád bych se bavil o izraelsko-palestinských vztazích. Z vašeho pohledu, to mírové soužití, pokud na scéně budou dál fungovat, existovat organizace jako Hamas, je podle vás reálné?

 

Itamar MARCUS, ředitel, Palestinian Media Watch

Problém není jenom Hamas. My bojujeme s tím, že sama palestinská samospráva, která má být umírněna, když se díváme na palestinskou televizi, tak tam vidíme, že děti se učí, aby viděly Židy jako satana, aby to vnímaly tak, že bojují proti satanovi, že se říká o tom, že Židé jsou někdo, kdo se narodil z prasat a z dalších takových podobných věcí. A tohle všechno vlastně řídí Mahmúd Abbás.

 

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor

Já se na to ptám záměrně, protože jsem četl nebo viděl jsem jednu z vašich přednášek, kde vy jste mluvil o nové generaci, nové generaci islamistů, kteří právě vznikají nebo kteří se rodí v Palestině. Proč se to tak děje a co za to může?

 

Itamar MARCUS, ředitel, Palestinian Media Watch

Kromě té ideologie, ideologie nenávisti, o které jsem právě hovořil, tak také jsou učeni, aby viděli v Izraelech teroristy. Například my jsme, naše organizace našla 25 palestinských škol, které jsou pojmenovány po teroristech. Tři školy například jsou pojmenovány po teroristce, která unesla autobus, a na tom autobuse bylo zavražděno 12 dětí, dalších 20 dětí, dalších 20 dospělých. A ta žena, která unesla tenhle autobus, tak ta je teď vlastně hrdinkou a jsou po ní pojmenovány školy, jsou po ní turnaje, které se jmenují po ní, sportovní turnaje. Právě tento týden bylo oznámeno, že další tábor se bude jmenovat po ní. Takže tu máme dvě věci. Je tu ta ideologie, ideologie nenávistí, a potom je tu glorifikace těchto teroristů, kteří zabili civilisty.

 

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor

No a v takovéto atmosféře je vůbec to mírové soužití, a teď se bavíme v zásadě o té atmosféře, o tom, jak běžní lidé cítí mezi sebou. Je to vůbec vlastně možné to mírové soužití?

 

Itamar MARCUS, ředitel, Palestinian Media Watch

Dokud palestinská samospráva bude i nadále dělat to, co dělá teď, tak mír není možný. To, co my potřebujeme, je vzdělání o míru. Potřebujeme se zbavit toho, aby palestinské děti si myslely to, co si myslí a bude to trvat dlouho, ale musíme někde začít. Evropské vlády, které dávají peníze palestinské samosprávě, tak jsou zodpovědné za tuhle nenávist. My chodíme za vládami evropských zemí, za americkou vládou a ukazujeme jim to, co se učí děti v Palestině a říkáme jim vy na tohle dáváte peníze. Vy jste za to zodpovědní. Jste zodpovědní za to, co se palestinské děti učí. Musíte použít svoje peníze přeci mnohem lépe jako páku a dodneška, bohužel, se o tom hovoří, kritizuje se to, ale, bohužel, se zatím nic vážně neudělalo na tom, aby se to změnilo.

 

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor

Já se trochu omlouvám za takový laický pohled, ale věc, která s tím souvisí a s tím, s čím jsem mluvil úplně na začátek. Je pravda, a to je moje otázka, je pravda, že obecně muslimové se radikalizují více na Blízkém východě?

 

Itamar MARCUS, ředitel, Palestinian Media Watch

Jednoznačně ano. Islám nemusí být radikálním náboženstvím nenávisti, ale bohužel je to dominantní trend, který aktuálně vidíme. Před několika lety Hamas byl tím radikálním prvkem. Aktuálně ale všechno, co Hamas říká svým lidem, tak totéž vlastně říká palestinská samospráva. Takže rozdíl mezi Hamasem a Fatahem, mezi těmi umírněnými a Hamasem už není zas tak velký. Před několika měsíci oficiálně v palestinské televizi jsme slyšeli, že Alláh vyzývá, abyste zabili Židy do posledního. Tohle bylo v palestinské televizi. Tohle je ideologie Hamasu. A teď už se z toho stává oficiální ideologie i těch umírněných.

 

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor

Když se podíváme na region a na slábnoucí sílu ISILu, jak se podepisuje právě tato situace v regionu?

 

Itamar MARCUS, ředitel, Palestinian Media Watch

Islámský stát je jedno hnutí, ale islamismus je samozřejmě mnohem silnější než Islámský stát. Islamismus je Al-Káida, a když Islámský stát zmizí, tak ideologie, která byla vytvořena, kterou vytvořil Islámský stát, tak vznikne určitě další hnutí. To, co potřebujeme, je obrovská změna k přemýšlení. Jak k tomuhle dojde, já vůbec netuším, ale potřebujeme, aby se svět spojil, abychom ostrakizovali tyto lidi i sociálně. Odkud tohle pochází? Podívejte se na Saúdskou Arábii, na vzdělávání Saúdské Arábie. To, co tam se děti učí, je něco podobného. Když se podíváme na učebnice v Saúdské Arábii, tak děti se tam učí taky nenávidět Židy, nenávidět křesťany a odsud to právě pochází. Když takhle vychováváme děti, když jim potom je 20, 25 let, tak jdou za Islámským státem. Potřebujeme změnit tohle. Změna, o které hovoříme, tak musí začít už ve školkách. Potřebujeme generaci dětí, kteří budou ..., které budou vychovány a budou vidět křesťany, Židy jako stejné, jako rovnoprávné sousedy. Až potom můžeme hovořit o nějakých větších změnách.

 

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor

Říká Itamar Marcus. Já vám mnohokrát děkuji, že jste byl se mnou v Událostech, komentářích. Díky. Mějte se hezky. Na shledanou.

 

Itamar MARCUS, ředitel, Palestinian Media Watch

Děkuji za pozvání.

6.3.2017    ČT 24    str. 10   22:00 Události, komentáře

.