Skip to Content

Adidas propaguje reedici bot z olympiády, na níž umírali Izraelci. S protiizraelskou modelkou

Známá americká modelka palestinského původu Bella Hadidová se stala tváří nové kampaně německé společnosti Adidas. Propaguje kultovní běžecké boty Super Light 72, které firma uvedla na trh v roce 1972 pro olympiádu v Mnichově. Během ní palestinští teroristé povraždili 11 izraelských sportovců. Hadidová je známá svými tvrdými protiizraelskými postoji.

Model běžeckých bot SL72 se stal symbolem olympijských her, které se konaly v roce 1972 v Mnichově, připomíná web Dazed. Právě těch her, kde se odehrál masakr 11 izraelských sportovců. Ti byli nejprve uneseni palestinskou skupinou Černé září a následně zmasakrováni.

Nyní německý výrobce sportovního oblečení oprášil vzor, zmodernizoval jejich provedení a pod názvem SL 72 je uvedl na trh v pěti barevných kombinacích. Pár vyjde asi na 2400 korun.

Bella Hadidová je v současnosti jednou z nejúspěšnějších a nejlépe placených top modelek v USA. Její otec je Palestinec a ona sama je hlasitou podporovatelkou Palestiny a dává razantně najevo své protiizraelské i protižidovské smýšlení.

Například před třemi lety se v ulicích New Yorku zúčastnila pochodu za osvobození Palestiny a skandovala hesla o Palestině svobodné od řeky až k moři. Izraelci tento slogan vnímají jako burcování k vytlačení Židů z území mezi Jordánem a Středozemním mořem, tedy k jejich likvidaci.

S izraelskou vojenskou akcí v Pásmu Gazy, kterou rozpoutal vloni v říjnu teroristický útok Hamásu, jejích výstupů na sociálních sítích přibylo, včetně šíření dezinformací. Na svém Instagramu například sdílela příspěvek napsaný její sestřenicí Linou, který kromě tvrzení, že „Ježíš byl Palestinec“, naznačoval, že Izrael okupuje území, které je palestinské už „4000 let“.

Nyní Adidas spojil Hadidovou s produktem odkazujícím k olympiádě v Mnichově, jež se zapsala do historie vražedným útokem palestinských teroristů na izraelské sportovce.

Firmě už se přitom před dvěma lety antisemitské chování jejího propagátora citelně nevyplatilo. Kvůli spolupráci s americkým raperem Yem, který dříve vystupoval pod svým občanským jménem Kanye West, přišla o významnou část zisků. Na jeho protižidovské verbální útoky na sociálních sítích tehdy reagovala okamžitým ukončením spolupráce.

„Adidas netoleruje antisemitismus ani jakékoliv jiné projevy nenávisti. Nedávné komentáře a činy rapera Yea jsou nepřijatelné, nenávistné a nebezpečné. Jsou v rozporu s hodnotami, které firma vyznává, jako je rozmanitost a začlenění, vzájemný respekt a čestnost,“ psal tehdy Adidas ve svém prohlášení.

Historie firmy je spojená s nacistickou érou v Německu. V roce 1924 bratři Adolf a Rudolf Dasslerové založili firmu Gebrüder Dassler Schuhfabrik, která vyráběla sportovní boty. Ve 30. letech oba vstoupili do NSDAP a za 2. světové války dodávali obuv wehrmachtu. Po válce se oba bratři rozešli, Adolf si registroval značku Adidas (z Adi Dassler), Rudolf pak značku Ruda (z Rudolf Dassler), kterou později přejmenoval na Puma.

Více zde

Jitka Zadražilová