Angličan čistí v Praze dlažební kostky, které připomínají oběti nacistů
Spousta Pražanů si už v ulicích všimla postaršího Angličana s živýma usměvavýma očima, který pravidelně čistí Kameny zmizelých – zhruba 320 mosazných dlažebních kostek, které připomínají kolemjdoucím oběti holocaustu. Jeho příběh zajímá i stále více zahraničních médií. A devětapadesátiletý Trevor Sage se svou aktivitou stále nekončí.
Do Prahy se Trevor Sage přestěhoval po smrti své ženy v roce 2006 z jižního pobřeží Anglie. Už předtím sem dojížděl za prací a české hlavní město si zamiloval. Na svém Facebooku uveřejňoval fotografie z procházek po pražských ulicích, oceňoval, jak je město bezpečné, a líbil se mu i český smysl pro humor a sebeironii.
PRAŽSKÝ ANGLICKÝ CHODEC
O existenci Kamenů zmizelých (zlatých dlažebních kostek zasazovaných do země před vchod do domu, který byl posledním bydlištěm obětí nacistického teroru, obsahujících informaci o jejich jménech a datech narození a úmrtí) se dozvěděl před několika lety od jednoho z průvodců po Praze, a pak na ně občas při procházkách městem narazil.
Trochu ho ale mrzelo, že jsou některé z nich zanesené a pokryté prachem a špínou z ulice. „V češtině se jim říká Kameny zmizelých a mně to připadalo, jakoby mizely už podruhé. Byly na svém místě, aby uchovaly vzpomínku na lidi, kteří tam žili, ale ztrácely se pod špínou z chodníků.
Zdálo se mi, že by bylo krásné oživit je,“ řekl Sage tento týden britskému deníku The Telegraph, který o něm přinesl velký článek Brit na penzi čistí pražské pamětní destičky. Říkal si však, že jako cizinci mu nepřísluší to řešit. „Bál jsem se, abych tím někomu nešlápl na kuří oko. Ale pak jsem si loni přečetl článek o muži, který takto vyčistil všechny kameny v Salcburku, a přišlo mi, že je to úžasná věc,“ dodal.
Trevor Sage přitom podle svých slov není nijak osobně ani rodinně spojen s holocaustem – jen chce pomoci tomu, aby nezmizel z lidské paměti. „Dělám to jen proto, abych zvýšil povědomí o osudech obětí holocaustu.
Vzpomínky je třeba udržovat živé, protože je příliš snadné zapomenout na to, co se stalo,“ řekl britskému deníku Sage. „Po celém světě, nejen v Evropě, se dnes dějí věci, jež jsou trochu znepokojivé – i proto si myslím, že je nezbytné uchovávat tento odkaz a nezapomínat na poučení z minulosti.“
Pražský deník , Strana: 3 , Autor: JAROSLAV KRUPKA