Ceny Paměti národa: Marta Neužilová
Kromě lidí, kteří svěřili své příběhy českému a slovenskému Post Bellum, putovalo letos už potřetí jedno ocenění i na Ukrajinu. Tentokrát vás seznámíme s příběhem paní Marty Neužilové.
Své dětství prožila Marta Neužilová (*1932) v Bohušovicích nad Ohří, kam v letech 1941–1943 přijížděly vlaky s deportovaným židovským obyvatelstvem. To z místního nádraží putovalo pod dohledem ozbrojených stráží do nacisty zřízeného ghetta v Terezíně. Její matka Olga pocházela z bohaté židovské rodiny, po sňatku s křesťanem však byla vyděděna. Když bylo Martě sedm let, zemřel jí otec na otravu krve, a matka tak zůstala se čtyřmi dětmi sama. K tomu začínala druhá světová válka.
I přes nelehký osud se Olga Klicperová zapojila do odboje. Od podzimu 1941 pomáhala Židům a Židovkám na nádraží. Podávala jim jídlo, získávala od nich adresy příbuzných a později jim doručovala balíčky a necenzurovanou korespondenci. Zapojil se i nejstarší syn Stanislav a desetiletá dcera Marta. V roce 1942 byla rodina udána a zatčena gestapem. Marta strávila ve vězení tři týdny, její bratr víc než tři měsíce. Když je propustili, jejich byt už byl zapečetěný, nejmladší sourozenci u babičky a maminka v koncentračním táboře. Život ve válce byl pro děti bez matky těžký. Vyrůstaly u babičky, ta se o ně ale kvůli vysokému věku a nemoci nemohla pořádně starat. Jeden ze sourozenců, čtyřletý Bedřich, kvůli nedostatečné péči zemřel na zápal plic. Ani v roce 1945 nepřišla úleva. Děti zjistily, že maminka Olga byla zavražděna v Osvětimi a s ní i všichni její příbuzní. Mladá Marta velmi brzy nastoupila do práce a podporovala své sourozence ve studiu. Po roce 1989 se rozhodla zaznamenat životní příběh celé své rodiny a zasadit se o to, aby se na něj nezapomnělo. ?
Celý příběh si můžete přečíst na https://www.pametnaroda.cz/cs/neuzilova-marta-1932