Skip to Content

Hrdina jako Winton. Výstava připomíná muže, který chránil děti v Buchenwaldu

Připomíná i nepříliš známý příběh někdejšího politického vězně Antonína Kaliny, který má výrazný podíl na záchraně životů stovek dětí.

Podle autora výstavy Jaroslava Anděla zasluhuje Kalina stejnou pozornost jako známější zachránci Židů Oskar Schindler a Nicholas Winton. Kalina byl

„Různými způsoby se mu podařilo zachránit život více než 900 židovských dětí. Snažil se, aby děti strádaly pokud možno co nejméně. Dařilo se mu zajišťovat kvalitnější přikrývky a občasně příděl jídla. Ohromně tím riskoval svůj život, ale i prozrazení tajné odbojové skupiny, která v táboře fungovala,“ zmínil autor výstavy.

Výstava je rozdělena na dvě části. V synagoze jsou na oplechovaných sloupech umístěny černobílé fotografie tváří 48 chlapců z více než 900 židovských dětí osvobozených americkou armádou v Buchenwaldu 11. dubna 1945. Kam po válce vedly jejich cesty a jaký život prožili, si mohou návštěvníci přečíst na doprovodných textech. Zachráněným dětem odborníci předpovídali těžké poškození duševního zdraví. Expertní posudky se však nenaplnily. Velká většina dětí dokázala založit rodinu a žít plnohodnotný život. Některé z nich vynikly ve svých oborech.

Ve sklepě přilehlého rabínského domu je pak umístěn velkoformátový panel složený z 18 obrazů interpretujících historické dokumenty holokaustu. „Je to shrnutí celé té zrůdné mašinerie,“ dodal Anděl.

Podle jeho slov je navzdory této smutné části expozice výstava především o naději a příbězích o základních lidských hodnotách jako odolnost, empatie či hrdinství. „Když o tyto hodnoty nepečujeme a dáváme přednost těm negativním, tak vidíme, kam to vede. Umírají děti, válčí se, atmosféra ve společnosti na celém světě se zhoršuje,“ zmínil.

Putovní výstava s názvem Děti Buchenwaldu / Z pekla holocaustu do nového života bude v Žatci k vidění do 26. ledna.

Jaroslav Anděl na výstavách spolupracuje se studenty. Ti pomáhají odkrývat osudy přeživších, nebo s nimi seznamují veřejnost. Na žatecké výstavě spolupracovali studenti z Kadaně.

Při návštěvě synagogy mohou návštěvníci zavítat i do rabínského domu. Tam jsou k vidění ukázky z komiksové knihy „Cha cha chá, zasmál se Mordechaj“ pojednávající o historii Židů.

Miroslava Strnadová, MF DNES

Více zde