Hrůza v očích. Brity v Bergen Belsenu ovládlo zděšení, Američany v Dachau vztek
Bylo 15. dubna 1945, když britská armáda osvobodila koncentrační tábor Bergen Belsen. Na konci války tam panovaly katastrofické podmínky – zejména kvůli přetížení tábora, nedostatku potravin a rychlému šíření tyfové epidemie mezi zesláblými vězni. Britům se tak naskytl děsivý pohled na zhruba 60 tisíc přeživších v kritickém stavu a 13 tisíc mrtvých.
Osvobozením tábora umírání neskončilo. Nemocných bylo příliš mnoho.
„Ze začátku došlo k takovému nedorozumění. Ti vojáci byli úplně v šoku, když to všechno viděli. Chtěli nám co nejrychleji pomoct, tak nám rychle dali sladké kondenzované mléko a uvařili guláš nebo gulášovou polévku. Pro mnohé vězně s vyhladovělými žaludky to byla smrt. Také spousta vězňů po osvobození ještě zemřelo,“ vzpomínala pro Paměť národa Jarmila Weinbergerová.
„Já už jsem v té době naštěstí nejedla, jen pila. Ještě nám rozdali takové svačinové konzervy, kde byly asi tři sušenky a takový hnědý prášek. Tak jsme to zkoušeli vařit, nevěděli jsme, co to je. Byla to instantní káva. Pila jsem jen tu kávu, tím jsem se víceméně také zachránila.“
Navzdory snaze britské armády, mnoho lidí zemřelo ještě po osvobození Bergen Belsenu. Odhady mluví až o 15 tisících lidí. Britové tábor nakonec spálili a velitele Josefa Kramera odsoudili k trestu smrti.
Vlak mrtvých a pomsta vězňů
Příslušníci americké 45. pěší divize osvobodili koncentrační tábor Dachau 29. dubna 1945. Také místní podmínky byly otřesné.
Podobně jako do Bergen Belsenu i do Dachau nacisté na konci války stahovali vězně z jiných táborů a Dachau bylo mnohonásobně přeplněné. V táboře pro 10 tisíc lidí bylo na konci dubna na 30 tisíc.
I tady řádil tyfus, který si vyžádal tisíce obětí. Američtí vojáci viděli všude kolem mrtvá těla v různém stupni rozkladu a na železniční vlečce našli odstavené vagony, které ukrývaly hrůzný náklad. Šlo o takzvaný vlak mrtvých z Buchenwaldu.
Američané byli otřeseni vším, co viděli. A popadl je vztek.
autoři: Lucie Korcová , Adam Drda
Více zde