JUDE SLAVIE, TEMNÁ SKVRNA DERBY
Derby mezi Spartou a Slavií je díky tradici, která včera napsala své již 286. pokračování, svátkem a pokladem českého fotbalu. Jen se zeptejte Skotů, oč byly jejich sezony v posledních letech ochuzenější, když kvůli pádu Glasgow Rangers do nižších soutěží přišli fanoušci dočasně o jejich duely s Celtikem.
Jenže každý svátek se dá něčím zkazit. Zatímco ve Skotsku si na fotbale řešívají náboženskou nesnášenlivost, pak z nabídky oboustranně skandovaných animozit pražského derby obzvlášť vyčnívá pokřik zaznívající jakoby z nejhlubších temnot: „Jude Slavie!“
V reakci na tento hlasitý projev sparťanských příznivců v roce 2008 nechal Otakar Černý, tehdy šéf sportu v České televizi, vypnout v průběhu přenosu z derby ruchové mikrofony. A to byl zhruba tak poslední moment, kdy se tu proti antisemitskému skandování někdo výrazněji vymezil.
Kluby nyní k tématu poskytly jen strohá vyjádření. „V komunikaci s našimi fanoušky jednoznačně zdůrazňujeme náš zájem na tom, aby atmosféra, kterou vytvářejí, směřovala výhradně k podpoře našeho týmu,“ řekl Ondřej Kasík, ředitel komunikace Sparty. „Jakékoliv projevy xenofobního a rasistického chování nejen na tribunách odsuzujeme,“ formulovala odpověď Slavia ústy svého mluvčího Michala Býčka.
Richard Baček, předseda disciplinární komise Ligové fotbalové asociace, konstatuje: „Pokřiky typu,Jude Slavie‘ či,Smrt Spartě‘ patří mezi projevy s dehonestujík cím charakterem ve vztahu k rase, barvě pleti, etniku, politice, náboženství, pohlaví či sexuální orientaci. A stejně jako projevy směřující k narušení integrity je považujeme za disciplinární přečiny.“ Křetínský sliboval. A nic se nestalo Zatímco kvůli skandování typu „Pelta ven!“ se v Česku nedávno přerušovaly zápasy, za „Jude Slavie“ nanejvýš diváky pokárá hlasatel. A disciplinárka pak trest za tento poklesek započítá do pokuty, v jejíž kalkulaci se odrazí i další negativa, třeba použití zakázané pyrotechniky.
Nicméně se nezdá, že by si někdo ze zodpovědných s tímto problematickým pokřikem nějak zvlášť lámal hlavu. Petr Papoušek, předseda Federace židovských obcí, si je jist, že by jej měla stíhat i policie. „Jednoznačně, je to antisemitský projev,“ říká. Osobně se snažil řešit věc i na půdě fotbalové asociace, ale bez většího úspěchu. „Loni jsme na to téma měli jednání s panem Peltou, předsedou Fotbalové asociace České republiky. Řekl nám, že taková skandování odsuzuje. Odkázal se ale na odborné posudky, které zmiňují, že může být obtížně prokazatelné, zda takové pokřiky odporují zákonu. Podle nás jsou takové projevy zcela nepřípustné a snažíme se v tom smyslu apelovat na všech úrovních.“
Pokud jde o trestněprávní rovinu věci, řešila policie v roce 2008 trestní oznámení na neznámého pachatele. A ve svém usnesení konstatovala, že pokřik „Jude Slavie“ nenaplnil skutkovou podstatu trestného činu podněcování nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv.
Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity Brno, který se otázkám extremismu věnuje, podotýká: „Je otázka, jestli ti, kdo to skandují, vůbec vědí, co křičí. A jestli jim to lze prokázat.“ Podle Mareše je každopádně zjevné propojení chuligánské fanouškovské scény s ultrapravicí, která se identifikuje i s antisemitismem. „Na druhou stranu tu neexistuje přesný původ, zdůvodnění toho pokřiku, vyplývajícího snad z něčích úvah o údajném židovském původu zakladatelů Slavie. Jeden soudní rozsudek v podobné věci už ovšem i v Česku existuje, za hanobení rasy a národa byly trestány osoby, které o příznivcích Baníku zpívaly jako o polských Židech,“ připomíná.
Leo Pavlát, ředitel Židovského muzea v Praze, vidí věc naprosto jasně. „Proč fanoušci Sparty křičí,Jude Slavie‘? Bylo by zavádějící hledat v tom cokoliv jiného než projev antisemitismu,“ konstatuje a dodává: „Jude není české slovo, je to slovo německé. Takto bylo vepsáno do Davidových hvězd, které z příkazu nacistů museli Židé v řadě zemí nosit na oděvu. Takto ocejchováni byli i židovští občané předválečné republiky deportovaní do koncentračních a vyhlazovacích táborů. Pokud tedy někdo takový termín používá ještě dnes, otevřeně se hlásí k nacistickému antisemitismu. Pro neonacisty, obecně antisemity, je slovo Žid urážkou, nadávkou. Podobné je to s pokřikem,Polský Židi‘, který zase, pokud vím, směřují sparťanští fanoušci na příznivce Baníku Ostrava. Motivace je ale stále stejná: urazit, ponížit, dát najevo svůj antisemitismus.“
Leo Pavlát v této souvislosti připomíná jedno setkání. „Před několika lety jsem byl přítomen schůzce majitele Sparty Daniela Křetínského s Františkem Bányaiem, tehdejším předsedou Židovské obce v Praze. Na tomto setkání se pan Křetínský od antisemitských projevů fanoušků Sparty distancoval a slíbil, že jeho klub bude tuto situaci řešit. Uběhla spousta času, ale žádnou aktivitu Sparty ani žádný posun k lepšímu jsem v tomto směru nezaznamenal,“ připomíná Pavlát.
Absurdní situaci řešil i Cameron Zatímco v Česku se před problémem strká hlava do písku, v anglickém fotbale se před třemi lety dostaly věci tak daleko, že se k nim vyjadřoval dokonce premiér.
Nejčastějším terčem nevybíravých antisemitských projevů na ostrovech je tradičně klub Tottenham Hotspur. Nejvíc na něj v tomto směru nasazují příznivci West Hamu a zhruba před třemi lety přišla neočekávaná odezva. „Sami příznivci Tottenhamu začali sebe sama označovat ošklivým, hanlivým slovem Yid,“ popisuje Jiří Hošek, londýnský zpravodaj Českého rozhlasu.
Útoky na sebe tak fanoušci Tottenhamu obrátili do absurdity podobně, jako když se na českých stadionech začalo ozývat „Pražský ku*vy, to jsme my!“. Jen fanoušci Spurs místo toho spustili skandování „We are Yidden Army“, tedy něco jako „My jsme židácká armáda“.
Veřejnou diskusi o těchto vyhrocených patogenních projevech pak v Anglii rozpoutal komik David Baddiel. A fotbalová asociace reagovala verdiktem, že za používání slova Yid a jeho odvozenin budou trestáni všichni, tedy i příznivci Tottenhamu. To už přišlo absurdní i tehdejšímu premiérovi Davidu Cameronovi, který řekl: „Nenávistné projevy by měly být trestány, ale jen tehdy, jsou-li motivovány nenávistí. Je rozdíl, zda slovem Yid popisují fanoušci Tottenhamu sami sebe, nebo zda je tak někdo jiný uráží.“
Nad problémem se každopádně v Anglii nezavírají oči. „Pokud jsou identifikovány osoby s takto urážlivými projevy jednání, mají velký problém. Velmi aktivně a nekompromisně takto proti svým vlastním fanouškům postupuje i West Ham United,“ popisuje Hošek.
Podle něho každopádně v Británii velmi dobře funguje systém zrychleného soudního řízení. „Řekněme, že v sobotu vás natočí kamera, ať už na stadionu, nebo před ním, jak skandujete takové nehoráznosti – a nejpozději ve čtvrtek stojíte před soudem. Pokud by se vám to stalo opakovaně, klidně stačí podruhé, pak vás s poměrně vysokou pravděpodobností čeká nepodmíněný trest odnětí svobody. O zákazu návštěv fotbalových utkání nemluvě,“ vysvětluje rozhlasový zpravodaj.
Ve srovnání s tím bohužel volání tuzemských židovských organizací po řešení problému spojeného se skandováním „Jude Slavie“ zatím nijak zvlášť v české společnosti nerezonuje.
ŘEKLI O JUDE SLAVIE
Jednoznačně takové pokřiky odsuzuji. Když se kouknu někam ven, ani tam nejsou kolikrát fanoušci úplnými beránky, ale povzbuzují především svůj tým a soupeře si váží. Taková hesla do hlediště určitě nepatří. Jaroslav Šilhavý trenér Slavie
Při hře to nevnímám. Byl bych rád, kdyby fanoušci „Jude Slavie“ nekřičeli, ale já to nezměním. Každopádně jsem proti tomu, že to křičí. David Lafata kapitán Sparty
26.9.2016 Hospodářské noviny str. 20 Hra Luďka mádla