Klatovsko: O židovské hřbitovy se nestarají potomci, žádní nejsou
Na Klatovsku je několik židovských hřbitovů, o které se nemá kdo starat, a tak tuto povinnost přebírají speciální organizace.
Většina židovských hřbitovů vždy patřila, nebo byla po roce 1989 vrácena židovským obcím. Mnoho náhrobků, které se zachovaly, a hroby, které k nim patří, jsou místem posledního odpočinku židů, kteří již nemají žádné příbuzné. Většina z nich zahynula za války a ti, kteří přežili, nežijí v České republice. O hroby se tedy nemá kdo starat.
„V takových případech se o hroby starají židovské obce. Vzhledem k tomu, že v Českuje zhruba tři sta padesát židovských hřbitovů, je to práce na dlouhá léta,“ vysvětlil Deníku tajemník federace židovských obcí v ČR Tomáš Kraus. Hřbitovy podle něj stále nejsou v takovém stavu, jaký by si představoval. „Ve většině případů jde o velmi staré hřbitovy s historickými náhrobky. Mnoho hřbitovů vzniklo již ve čtrnáctém století a jsou poničené. Velikou odlišností od klasických hřbitovů je to, že židovský hrob se nesmí zrušit, ani jinak narušit. To vychází z našeho náboženství,“ řekl Kraus. Proto se prý snaží hroby udržovat v původním stavu, zvedají se padlé náhrobky, které pak očišťují.
„Jsou takzvané stálé židovské hřbitovy, které má ve vlastnictví židovská obec Plzeň, která se o ně stará. Jde například o židovské hřbitovy v Klatovech, Horažďovicích nebo v Sušici. Na těchto hřbitovech se smí stále pohřbívat. Pak jsou hřbitovy, které nesplňují podmínky pro pohřbívání,“ popsal místopředseda židovské obce Plzeň a člen prezidia federace židovských obcí v ČR Jiří Löwy. Dodal, že o takové hřbitovy se stará organizace Matana a. s., která je udržuje a postupně opravuje. „Členové organizace sekají trávu, ořezávají stromy, ale také opravují hradby, pomníky. Některé hřbitovy jsou již v pořádku a jen se na nich seká tráva. Na jiných je ale ještě mnoho práce,“ řekl.
Opravený byl nedávno i starý židovský hřbitov ve Švihově, který má přes sto náhrobních kamenů a většina z nich je uměleckými díly v renesančním, barokním a klasicistním stylu. Na mnoha stélách, náhrobních kámen ech zapuštěných svisle do země, jsou viditelné náhrobní symboly, jako například žehnající ruce, které patří lidem z jednoho z nejváženějších židovských rodů, Kohenů. V současnosti se o hřbitov starají švihovští skauti a město Švihov.
Na opravách švihovského židovského hřbitova se podílel se svými spolupracovníky i Karel Velkoborský, který je pověřeným správcem židovských hřbitovů od společnosti Matana a. s. „Starý židovský hřbitov ve Švihově jsme opravovali asi před třemi lety,“ řekl Velkoborský s tím, že čistili náhrobky od břečťanu, kterého byla velká vrstva. Připravovali také opravu hradby, káceli stromy a vyřezávali křoviska. „Ve Švihově je i nový židovský hřbitov, který je sice veliký,alehrobůjenaněm méně než na starém židovském hřbitově,“ dodal. Když začala válka, přestalo se na nepohřbívat. Proto je na něm malý počet náhrobků.
Velkoborský se stará i o mnoho dalších hřbitovů. „Objíždím v podstatě celou republiku. Pracoval jsem například na židovském hřbitově v Loučimi, Mutíně u Poběžovic, ale také v Blovicích a na hřbitově v Nýrsku,“ uvedl. Před devíti lety společně se spolupracovníky z Matany a. s. opravoval židovský hřbitov ve Strážově.
Strážov
„Strážovský židovský hřbitov je více než šest set let starý a nachází se na svahu Smrkové hory. Před zhruba deseti lety byl zásluhou židovské obce Praha opraven,“ řekl Deníku starosta Strážova Josef Rousek. Tehdy prý opravili popadané náhrobky, vstupní bránu a zeď. Na opravách se podílelo i město Strážov. „Je to historický hřbitov a poslední pohřeb zde byl ve třicátých letech,“ dodal s tím, že občas přijdou cizinci a hledají na hřbitově své předky, kteří by tam mohli být pohřbeni.
29.10.2015 Klatovský deník str. 2 Klatovsko
BARBORA ZOUBKOVÁ