Skip to Content

Berounské kameny zmizelých

Kameny zmizelých neboli stolpersteiny jsou dlažební kostky s mosazným povrchem vsazené do chodníku před domy obětí holokaustu a nacistického režimu. Doplňuje je text s několika údaji o oběti.

Stolpersteiny pocházejí z dílny německého umělce Güntera Demniga, který svůj první pamětní kámen položil 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem. Od té doby jich byly po celé Evropě instalovány desetitisíce. V roce 2023 se k více než šesti desítkám českých měst, kde byly stolpersteiny do dlažby vloženy, připojilo i město Beroun.

„Se stolpersteiny jsem se poprvé setkala v našem partnerském městě Goslar a hned mě napadlo, že by se slušelo založit podobnou vzpomínkovou tradici také u nás v Berouně. V našem městě jsme měli vcelku velkou židovskou komunitu. Životy jejích příslušníků byly násilně ukončeny v koncentračních táborech. Tito lidé se ničím neprovinili, přesto museli zemřít. Jsem přesvědčena o tom, že na tuto událost bychom rozhodně neměli zapomínat,“ uvedla ke vzniku nové berounské tradice starostka města Soňa Chalupová.

Datum zahájení projektu Berounské stolpersteiny nebylo vybráno náhodně. Na 18. dubna připadl totiž v roce 2023 svátek Jom ha-šo´a, den vzpomínky na šest milionů Židů zavražděných během holokaustu.

Během tří let bylo do městské dlažby postupně uloženo díky dárcům šestadvacet stolpersteinů. V letošním roce, kdy si připomínáme 80. výročí ukončení 2. světové války, město Beroun vydalo publikaci Berounské kameny zmizelých. Jejím hlavním smyslem je propojit malé čtverhranné dlaždice s konkrétními lidmi a umožnit tak čtenáři nahlédnout do života a osudu těch, jejichž jména byla ztracena v důsledku holokaustu, kdy byli nevinní Židé označeni čísly a stali se bezejmennými oběťmi nacistické ideologie.

Publikace je k dostání v berounských knihkupectvích, v městském infocentru a na www.dobredarky.cz.